Változások 2025

Hírek

  

Tisztelt Díjlovas Közösség!

A 2024 novemberi választások előtt ígértük, hogy amennyiben bizalmat szavaznak nekünk, akkor fontos, előre vivő változásokat fogunk bevezetni, amelyek az átláthatóságot szolgálják és elősegítik a további fejlődést. Fő célként a stabil keretek kialakítását tűztük ki.

Tisztában vagyunk vele, hogy a változás néha ijesztő, az első lépések pedig nehezek lehetnek, de kérjük, fogadjátok ezeket nyitottan, hiszen a legjobb szándék vezérelt minket a megalkotásukkor, és az idő bizonyítani fogja, hogy a magyar díjlovas sport fejlődését szolgálják.

– MAGYAR DÍJLOVAGLÓ SZABÁLYZAT ÁTDOLGOZÁSA

A változások alapját az új díjlovagló szabályzat adja. Ennek formába öntéséhez rengeteg egyeztetést folytattunk a díjlovaglás különböző hazai és külföldi szakembereinek – köztük lovasok, edzők, bírók, versenyrendezők, valamint a Magyar Lovassport Szövetség vezetőinek – bevonásával. Az új szabályok létrehozásánál az volt a célunk, hogy mindenki számára világosak legyenek, gyakorlatiasak, összhangban álljanak a hierarchiában felette álló lovasszövetségi szabályozással és nem utolsó sorban közelítsünk a nemzetközi irányvonalakhoz.

– AZ ORSZÁGOS BAJNOKSÁG RENDSZERÉNEK ÁTALAKÍTÁSA

Ennek keretében visszatértünk a régebbi rendszerhez:

A MAGYAR BAJNOKSÁG ismét „Könnyűosztály”, „Középosztály”, „Nehézosztály” és „Felnőtt” kategóriákban zajlik majd, mint a régi szép időkben. Ezzel lehetőséget kapunk rá, hogy minden évben kiderüljön, kik az egyes nehézségi szintek legjobbjai.

A KOROSZTÁLYOS ORSZÁGOS BAJNOKSÁG kiemelt figyelmet kap: a Felnőtt OB-tól külön kerül megrendezésre. Válogató „szerepet” is betölt majd, ezért 4-5 héttel a korosztályos Európa Bajnokságok előttre szeretnénk időzíteni. Annak érdekében pedig, hogy a korosztályba tartozó, de nemzetközi szintet még el nem érő fiatalok is együtt ünnepelhessenek a fiataloknak szóló kiemelkedő díjlovas versenyen, új kategóriák kerülnek bevezetésre, mint például az Utánpótlás Gyerek és az Utánpótlás Junior kategória.

A harmadik nagy versenyünk az évben a CHAMPIONATUS, ami a Régiós Döntők szuperdöntője lesz; ezáltal szeretnénk még jobban fókuszálni a régiók fejlesztésére és az amatőr lovasokra. A régiós versenyeket egymásra épülő rendszerbe foglaltuk. Így a régiós kis versenyekről lehet majd bekerülni a régiós döntőkbe és a döntőkből pedig a szuper döntőbe, a Championátusba.

– ÚJ RÉGIÓS FELOSZTÁS ÉS FELZÁRKÓZTATÁSI PROGRAMOK

Céljaink közé tartozik a kisebb versenyek támogatása és felkarolása, illetve a régiós lovasok képzési lehetőségeinek javítása. Ebből a meggondolásból születtek a RÉGIÓS TEHETSÉGKUTATÓ ÉS FELZÁRKÓZTATÓ EDZŐTÁBOROK, hisz az élsport is az alapoknál kezdődik – ebben pedig kulcsfontosságú szerepük van az egyesületeknek és a régióknak. Statisztikai adatokat alapul véve ÚJ RÉGIÓS FELOSZTÁS-t eszközöltünk és pályázat útján neveztük ki az új régiófelelősöket. Bevezetésre kerül a VERSENYCSOMAG PÁLYÁZAT, amely a kisebb versenyeknek nyújt támogatást a versenyek megrendezéséhez, mely egy nyereményjátékkal lesz összekötve, ahol a rendező egyesületek egy díjlovas négyszöget nyerhetnek. Az alacsonyabb startszámú versenyeknél TÁMOGATÁSRA LEHET MAJD PÁLYÁZNI, melynek keretében a vezetőbíró költségének átvállalásával szintén a versenyrendezések anyagi terhein szeretne könnyíteni a díjlovagló szakbizottság.

– MAGYAR VÁLOGATOTT LOVASOKRA VONATKOZÓ KRITÉRIUMRENDSZER ÁTDOLGOZÁSA ÉS VÁLOGATÁSI RENDSZER FELÁLLÍTÁSA

Az élsportba tartozó lovasaink részére is szeretnénk motiváló keretrendszert lefektetni. Ezért alakítottuk ki az edzőtáborokra és versenyekre felépített válogatási rendszert, melyben a lovasaink fejlődését és aktuális állapotát folyamatosan követjük, valamint külföldi edző bevonásával támogatjuk fejlődésüket, mind korosztályos, mind felnőtt lovasaink szintjén, ezzel egyaránt támogatva a csapatépítést és az egyéni fejlődést. Nem titkolt célunk, hogy a 2028-as olimpiára már időben szeretnénk elkezdeni a felkészülést.

– MINŐSÍTŐPONT TÁBLÁZAT ÉS RANGLISTA

Változik, és szerintünk igazságosabbá válik a MINŐSÍTŐPONT TÁBLÁZAT. Minősítőpont ezután a helyezések után jár. További változás, hogy a ranglistákat nem korcsoportonként (12-14, 14-18, 18-21 stb.), hanem korosztályonként (gyermek, póni, Junior stb..) vezetjük majd, épp úgy, mint a FEI adatbázisban.

– PROGRAM GYŰJTEMÉNY

Lesznek változások a PROGRAMGYŰJTEMÉNY-ben is. A CAPRILLI 2 vizsga bevezetése minden szakág számára a Lovasszövetség által előírt új követelmény, melyhez nekünk is alkalmazkodunk kell, ezért beépítettük a díjlovas rajtengedély vizsga követelmények közé, illetve a hivatalos programok között is szerepelni fog. A sportág népszerűsítésének érdekében VETÉLKEDŐ SZÁMOK is bevezetésre kerülnek, melyek ezentúl bármely hivatalos díjlovagló versenyen kiírhatók lesznek. Célja, hogy azok a gyerekek, fiatalok, akiknek a lovastudása még nem éri el hivatalos díjlovagló versenyszámok szintjét, velünk „egy színpadon” szerepelhessenek és ízelítőt kaphassanak a díjlovasok világából. A vetélkedő számok „E” és az alatti programok. A bírálat fókuszát arra helyezzük, hogy a lovasok a bátorítás mellett visszajelzést is kapjanak az ülésükről és egyben útmutatást annak további javításához.

– LICENC-VÁLTÓ VIZSGA

Bevezetjük a LICENC-VÁLTÓ VIZSGÁ-t, ami a II-es díjlovas licenc megszerzésének feltételeit egyszerűsíti le. Ezentúl a lovasok választhatnak, hogy versenyeredmények összegyűjtésével szerzik meg a jogosultságot a II-es lincencre, vagy a versenyeken kiírásra kerülő licencváltó vizsgával, mely a LSZ6 program lelovaglásából és egy elméleti kérdéssorból áll.

– BÍRÓI, STEWARD ÉS VERSENYIRODA SZABÁLYZAT

Úgy éreztük, itt az ideje egy STEWARD és egy VERSENYIRODA szabályzat megalkotásának és annak, hogy az ezirányú képzéseket szervezettebbé és átláthatóbbá tegyük. A BÍRÓI SZABÁLYZAT-ban is lesznek változások, és a bírók képzésére is szeretnénk nagyobb hangsúlyt fektetni. Mindezen változtatások egy átlátható KÉPESÍTÉSI SZABÁLYZAT rendszer megalkotásához vezettek, mely kiterjed a díjlovaglás számos területére.

– VERSENYBEJELENTÉSI DÍJ ÉS VERSENYNAPTÁRBA KERÜLÉS

Azt képviseljük, hogy a kiszámíthatóság és a tervezhetőség mindenkinek a javát szolgálja. Ezért szorgalmazzuk, hogy a versenyrendezők előre gondolják át éves tervüket. Ez a gyakorlat összhangban áll más szakágak és nemzetek gyakorlatával. Nagy előnye, hogy ezáltal elkerülhetőek lesznek a versenynaptárban előforduló hosszú szünetek, és a bosszantó egymásra szervezések. Ez kiszámíthatóvá teszi a versenyévadot a lovasok és a versenyrendezők számára egyaránt.

– JELVÉNY RENDSZER

Angliához és Németországhoz hasonlóan bevezetjük a JELVÉNY RENDSZER-t, ami a szakmai elismeréseket, licencváltásokat és a kiemelkedő versenysikereket teszi kézzelfoghatóvá. Így ezentúl lesznek Arany, Ezüst és Bronz Díjlovas Érdemjelvénnyel kitűntetett lovasaink. A jelvényeket első ízben a 2025-ös Magyar Lovassport Szövetség Díjlovagló Szakágának Díjátadó Gáláján adjuk át.

Ezek a főbb változások, de természetesen lesznek kisebbek is, melyekre most nem tértünk ki. Nagyon sok tervünk és törekvésünk van még számotokra, fogadjátok őket szeretettel. Továbbra is szeretnénk benneteket arra bíztatni, hogy használjuk ki egymás erősségeit és a közös ügy érdekében, büszkeségünket és személyes érdekeinket félretéve, közösen építsük szeretett szakágunk jövőjét!

Sportbaráti üdvözlettel,

Komjáthy-Losonczy Anikó
Díjlovagló Szakági Elnök

Budai Andrea
Dr. Győrfi Annamária
Husz Alexandra
Dr. Jenei Péter
Rácz Zsófia
Dr. Wagner Kinga

Last modified: 2025-01-13